Przez cały rok trwa rywalizacja sportowa między uczniami mazowieckich szkół. Jej kulminacją są finały Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbywające się na przełomie maja i czerwca. Walczą w nich najlepsi młodzi sportowcy wyłonieni w zawodach gminnych, powiatowych i międzypowiatowych. Już sam udział w tej imprezie może być traktowany jako uczestnictwo w prawdziwej olimpiadzie i jest wielkim zaszczytem.
Nie jest to jednak tylko spotkanie towarzyskie, każdy uczestnik igrzysk chce udowodnić, że swoją pracą i zdolnościami zasłużył na medal, zwycięstwo, uznanie.
Zmagania zakończyły się. Jedni poznali smak porażki, drudzy byli bardzo blisko sukcesu, analizują co zrobić aby za rok było lepiej, trzeci wrócili w glorii chwały i fetują wiktorię.
Organizatorzy rozpoczęli podliczanie punktów, aby określić, uczniowie której szkoły najczęściej startowali z powodzeniem.
W dniu 5 października 2011 r. władze Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego ogłosiły wyniki tych obliczeń. Nastąpiło podsumowanie XIII Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Odbyło się to w pięknej oprawie i podniosłej atmosferze w hali sportowej Zespołu Szkół w Wyszkowie.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem flag (narodowej, unijnej, olimpijskiej i związkowej) oraz tabliczek z nazwami wszystkich powiatów województwa mazowieckiego niesionych przez młodych sportowców – uczestników igrzysk.
Wkrótce po tym grupa dziewcząt w strojach wzorowanych na antycznej Grecji dokonała zapalenia znicza olimpijskiego. Od tego momentu chyba wszyscy zauważyli, że będą brali udział w czymś niezwykłym.
Następnie Dyrektor szkoły przywitał gości, wśród których znaleźli się: przedstawiciel Ministra Sportu, przedstawiciel Wojewody, członek Polskiego Komitetu Olimpijskiego, samorządowcy, działacze sportowi, dyrektorzy szkół, nauczyciele…
Przypomniał także przebieg igrzysk, dziękując organizatorom, sędziom, uczestnikom i trenerom. Na wszystkich szczeblach eliminacji w dwudziestu jeden dyscyplinach wystartowało ponad 1700 szkół podstawowych i ponad 800 gimnazjów. W sumie prawie 100000 uczestników, a w rozgrywkach finałowych ponad 4000, co czyni Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej największą imprezą sportową w Polsce.
To wielkie wyzwanie logistyczne, dlatego też podziękowano liderom tego przedsięwzięcia nagradzając ich medalami i odznaczeniami.
W końcu nadeszła kulminacja imprezy. Wyróżniono najlepsze szkoły podstawowe i gimnazja. W tym gronie Szkoła Podstawowa nr2 w Ząbkach zajęła drugie miejsce.
A przyczyniły się do tego następujące sukcesy naszych uczniów:
I miejsce chłopców w sztafecie przełajowej 10 x 800m
I miejsce chłopców w indywidualnych biegach przełajowych
III miejsce dziewcząt w indywidualnych biegach przełajowych (złoty medal Lidii Niemiry- rocznik 2000)
IV miejsce w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt
V miejsce w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt
Pani Dyrektor Irena Małyszczuk w towarzystwie nauczycieli wychowania fizycznego Pani Dagmary Dobosz i Pana Dariusza Redmana odebrała wspaniały puchar i dyplom.
Byliśmy dumni z naszych uczniów, dzięki którym dane nam było przeżyć te piękne chwile. Zwłaszcza, że wręczenia pucharu dokonał dwukrotny medalista olimpijski we florecie Pan Marian Sypniewski. Gratulacje trwały długo.
Niezwykle wysokie miejsce (trzecie) zajął powiat wołomiński (również takiego zestawienia dokonuje się w podsumowaniu igrzysk), przegrywając tylko z powiatem warszawskim i radomskim. Ta najwyższa w historii pozycja naszego powiatu to zasługa nie tylko naszej placówki ale również innych ząbkowskich szkół. Należy tu wspomnieć I miejsce dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr1 w piłce nożnej oraz trzecie miejsce dziewcząt z Gimnazjum nr2 w indywidualnych biegach przełajowych.
Barwy całej imprezie nadały występy artystyczne dzieci i młodzieży oraz gra orkiestry dętej.
XIII Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Ciechanów – Ostrołęka 2011 zakończyły się, gospodarze przekazali flagę olimpijską organizatorom następnych XIV Igrzysk, przedstawicielom Płocka i Sochaczewa.
A my przeżywamy już eliminacje do kolejnych finałów.
Wszystkim ząbkowskim uczniom życzymy w nich powodzenia.
Dagmara Dobosz i Dariusz Redman
nauczyciele wychowania fizycznego w SP2